Balaton - Maďarské more

  • Balaton sa rozprestiera v Dunajskej rovine a je to najväčšie sladkovodné jazero v strednej Európe. Pretože je veľké s rozlohou okolo 600 km2, hovoria mu Maďarské more.
  • Balaton nie je len jazero, ale je to aj turistické a kúpeľné letovisko.
  • Voda v Balatone nie je hlboká, preto sa prehrieva až po dno. V lete dosahuje teplotu okolo 27 stupňov. Hĺbka vody na južnom brehu do vzdialenosti až 500m je hlboká do 2 metrov. Je vhodná na kúpanie aj pre rodiny s malými deťmi.
  • Veľká plocha jazera je vhodná pre vodné športy ako je jachting, bicyklovanie...
  • Turistické pláže sa rozprestierajú po severnej a južnej strane pobrežia. Krásne pláže sú v oblastiach Siófok, Balatonföldvár, Fonyód, Badacsony, Balatonfüred

V oblasti Balatonu sa nachádza veľký termálny komplex Kehida. Vonkajšie i vnútorné bazény sú ideálne pre ľudí s chorobami pohybového aparátu. Kúpeľ a bahenné zábaly pomáhajú pri málokrvnosti, únave a ukľudňujú nervovú sústavu. Pre zaujímavosť, nachádza sa tam bazén s umelým vlnobitím a dlhý tobogan so svetelnými efektmi. 

Siófok

Letovisko Siófok je centrum južného brehu Balatonu. Z pamiatok je zachovaná vodárenská veža, vysoká 42 m, z ktorej máte pekný výhľad na celý kraj.

Balatonföldvár

Patrí k najkrajším letoviskám južného pobrežia. Polovicu letoviska tvoria kúpele a druhú vilová štvrť. Atrakciu strediska tvorí množstvo obchodov, stánkov, zábavných barov, herní a športové ihriská.

Fonyód

Leží na južnom brehu Balatonu. Je známe svojimi krásnymi dlhými plážami. Populárny je prístav, z ktorého plávajú výletné lode na protiľahlý breh veľmi známej vinárskej oblasti Badacsony.

Badacsony

Rekreačné miesto severného pobrežia Balatonu. Má prekrásnu pláž a prístav. Je ideálne pre tých, ktorí chcú okrem pobytu pri vode stráviť čas aj poznávaním a turistikou.

Balatonfüred

Najväčšie kúpele na severnej časti Balatonu. Liečia sa tu ľudia s chorobami srdca a krvného obehu. Uprostred je prístav, ktorý je spojením z južnou časťou brehu jazera Balatonu.

Fotogaléria: Balaton

/album/fotogaleria-balaton/siofok-jpg/ /album/fotogaleria-balaton/badacsony-jpg/ /album/fotogaleria-balaton/fonyod-jpg/ /album/fotogaleria-balaton/balatonfured-jpg/ /album/fotogaleria-balaton/balatonfoldvar-jpg/
Smog.sk Surf.sk TOPlist Pozri.sk - vyhľadávač Kúpele, kúpaliská